İstanbul,

Göztepe mh. Kadıköy

Pzt–Paz : 00:00 - 23:59

24 Saat Hizmet

SAĞLIĞINIZI FORMDA TUTMAK VE HASTALIKTAN KURTULMAK SİZİN İÇİNİZDE.Sayfa 2

   İnsan sağlığının formda kalmasının sağlayan en önemli yapı taşları; anatomik, genetik, hormonsal, biyokimyasal, immünolojik ve psikolojik yapısıdır. 

   İnsanın anatomik yapısı doğuştan veya sonradan geçirdiği kaza gibi nedenlerle bozulabilir. Anatomik yapı bozulursa hemen veya gelecekte birçok hastalık oluşabilir. Örneğin; ileri derecede göğüs kafesi bozukluğu olan kişilerde solunum ve dolaşım ile ilgili hastalıklar görülür.

   İnsanın genetik yapısı; anne karnından itibaren başlayıp, hayatın son noktasına kadar ki süreçte vücutta oluşabilecek tüm olumlu veya olumsuz gelişmeyi yapan mimari bir plandır. Bu planlama aileden gelir ve her ailenin genetik planlaması farklıdır. Genetik yapı bozukluğuna bağlı insanda doğuştan veya sonradan hastalık görülür. Örneğin; Down Sendromu veya kas hastalıkları gibi.

  İnsanın sağlıklı yaşam sürdürmesi için genetik ve anatomik yapısı ne kadar önemli ise hormonal ve biyokimyasal yapısı da o kadar önemli. Karaciğer, böbrek veya pankreas gibi vücuttaki bir veya birkaç organın yetmezliği hormonsal ve kimyasal yapıyı bozar.Dolayısıyla hormon veya biyokimyasal yapı bozulduğunda insanın yaşamasını sürdürmesi zor veya imkânsız olur. Örneğin; Şeker hastalığı.

  İnsan sağlığını bozan bu yazdığım etkenler kadar yazmadığım etkenler de var. Önlemli olanları birkaç etkeni kısaca anlatmaya çalıştım.

  Bu anlatılan etkenler kadar önemli, hatta daha da önemli olan immünolojik ve psikolojik etkenler; sağlığını bozmakta ve ciddi hastalıklara neden olmakta. İnsanın immünolojik ve psikolojik durumuna göre hastalıktan kurtulma ihtimali zor, bazen de imkânsız hale gelebiliyor. 

        Sağlığınızı formda tutmanın yollarını anlatmaya devam edeceğiz..        

                              

X