İstanbul,

Göztepe mh. Kadıköy

Pzt–Paz : 00:00 - 23:59

24 Saat Hizmet

SAĞLIĞINIZI FORMDA TUTMAK VEYA HASTALIKTAN KURTULMAK SİZİN İÇİNİZDE

Sağlığınızın iyi olması veya kötü olması size bağlı. Bununla ilgili yazı dizisini halkımızın anlayacağı bir dilde ve gerçek yaşamdan alınmış örneklerle sizlere anlatmaya çalışacağım. 

İnsanların hasta olmasının birçok etkeni vardır. Bu etkenlerin birçoğu bilimsel olarak biliniyor. Maalesef birçoğu da bilinmiyor. Etkeni bilinen hastalığın tedavisini yapmak kolay. Ama etkeni bilinmeyen hastalığın tedavisi ise zor olabiliyor.

 Nedeni bilinen hastalıklara yakalanmamak için çok basit tedbir bile yeterli olur. Koruyucu hekimlikte temel kaide şudur; insan hastalık yapan etkenlerden uzak durursa, hastalığa yakalanmaz. Yani düşmandan uzak durursan, düşman sana zarar veremez.

İnsanda hastalık yapan düşmanlar ise fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenlerden oluşuyor.

Bunlara örnek verirsek; fiziksel etken için, uzun süre aşırı soğuk veya sıcakta kalmak, vücudun kas ve iskelet sistemini zorlamak gibi birçok faktör sayabiliriz. 

Kimyasal etkenlere örnek olarak hava kirliliği başta olmak üzere sigara, alkol ve tarım ilaçları gibi birçok faktör var.

Biyolojik etkenler ise buna halk arasında mikrop diye tabir edilen gözle göremediğimiz birçok canlı faktörler var.

 Bu etkenlerden uzak durmak, hastalığa yakalanmamıza engel oluyor. Bazen de uzak kalmak yeterli olmuyor. Her türlü tedbir alınmasına rağmen yine de hastalık oluşuyor.

 Bu nedeni nedir; neden hastalığa yakalanıyoruz derseniz bizi okumaya devam edin..

X